- Bunkry Blüchera
- Dolina Charlotty
- Czołpino
- Park Jurajski
- Rowokół
- Sea Park
- Słowiński Park Narodowy
- Swołowo
- Aquapark Jarosławiec
- Aquapark Redzikowo
- Skansen Kluki
ATRAKCJE USTKI I OKOLIC
Bunkry Blüchera
Bunkry wybudowano w latach 30 ubiegłego wieku. Teraz zyskały nowoczesne wyposażenie między innymi multimedialne. Dzięki temu możemy przeżyć symulację ataku gazem bojowym, bombardowanie czy odwiedzić pokoje sztabowe lub żołnierskie sypialnie.
Najważniejsza część to opis historii Ustki przez pryzmat powstanie umocnień. W podziemnych fortyfikacjach można się też obejrzeć filmy w 3D zapoznać się z opowieściami żołnierskim z czasów wojny. Wszystko jest też wzbogacone rekwizytami z epoki. Wśród nich mundury, broń, a nawet zastawa stołowa.
Zespół fortyfikacji nazywa teraz Baterią Bluchera został zbudowany by chronić w czasach niemieckich Ustkę przed atakiem od strony morza. To zespół bunkrów, które powstały ogromnym nakładem sił i środków, ale nigdy nie zostały wykorzystane w walce. Z zespołem umocnień sąsiaduje również tak zwane trzecie molo. Falochron budowano tuż przed wojną. Miał być zaczątkiem ogromnego portu z którego miały korzystać statki w drodze do Koenigsberga. Po wybuchu wojny roboty jednak przerwano i nigdy ich nie wznowiono.
Tekst - Radio Gdańsk
Dolina Charlotty
Tuż za miastem Słupsk i zaledwie 10 km od nadmorskiego kurortu Ustka, pośród bukowego lasu z dala od wielkomiejskiego zgiełku odnajdziesz swoją oazę spokoju. Dolina oczaruje Cię bajkową scenerią, eleganckimi wnętrzami i bliskością natury. Dla urozmaicenia pobytu, czeka na Ciebie szereg atrakcji: park linowy, wioska mongolska, kajaki, wędkarstwo, wycieczki konne i wiele innych.
Czołpino
W Czołpinie możemy zobaczyć między innymi nie działającą aktualnie jednostkę wojskową na terenie, której znajduje się platforma widokowa. Samochód można zostawić na parkingu Czołpino JW (opłata 6 zł za dzień), udając się w głąb parkingu wkraczamy na teren dawnej jednostki wojskowej, po drodze warto zobaczyć w wolierze Bielika – ranny ptak nie poradziłby sobie w normalnym świecie. Ścieżka wspina się i idziemy drogami wojskowymi, za jakiś czas zobaczymy drogowskazy, które doprowadza nas do platformy.
Jeżeli chcesz się chociaż przez chwilę poczuć jak na pustyni, to wyprawa przez piaski Wydmy Czołpińskiej są idealne. Wydma Czołpińska to jeden z dwóch (Wydma Łącka koło Łeby) udostępnionych terenów wydmowych w SPN. Szlakiem na wydmy przechodzimy przez różnorodne ekosystemy Słowińskiego Parku Narodowego. Szlak Wydmy Czołpińskiej prowadzi również przez Latarnię Morską w Czołpinie
Park Jurajski
PARK JURAJSKI ŁEBA to miejsce magiczne. Każdy z nas pamięta jak wielkie wrażenie w owym czasie wywarł na nas film Stevena Spielberga pod tytułem JURASSIC PARK. Sceny pełne grozy i przerażenia przeplatały się z tęsknotą obcowania z praprzodkami wszystkich żyjących obecnie zwierząt z dziejów naszej planety. Niemal każdy marzył by choć raz zobaczyć z bliska te fascynujące olbrzymy. Teraz w roku 2010 staje się to możliwie dzięki aranżacji obszaru 20 ha ŁEBA PARKU i choć całość tylko wierną kopią tamtych czasów emocje w trakcie zwiedzania często wymykają się z pod kontroli.
Park Jurajski
Kiedy Rowokół nie został jeszcze nazwany, był tylko zwykłym wzniesieniem powstałym w epoce lodowcowej, ukształtowanym około 15-12 tys. p.n.e w ostatniej fazie zlodowacenia skandynawskiego jako pozostałość moreny czołowej. Góra Rowokół – wzgórze pochodzenia polodowcowego, mająca 115 m n.p.m., położona jest na wybrzeżu Słomińskim, we wsi Smołdzino, powiat słupski. Potem przybyli tutaj pierwsi ludzie. Kiedy żeglarze zauważyli wyróżniający się na wybrzeżu Bałtyckim punkt charakterystyczny? Czy byli to Wikingowie? Nazwa na najstarszych bałtyckich mapach morskich z XVII wieku – Reefcoll i Revkol pochodzi z języka skandynawskiego...
Sea Park
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą parku Rekreacyjno-Edukacyjnego Sea Park w Sarbsku koło Łeby. Miejsce to stanowi centrum edukacji i zabawy w województwie pomorskim. Pierwszy w Polsce komercyjny Park, gdzie znajdują się foki bałtyckie, uchatki kalifornijskie i kotiki południowo-amerykańskie. Pionier edukacji dzieci i młodzieży przy użyciu nowoczesnych multimediów. Atrakcje Parku nawiązują do historii i kultury Pomorza. Dodatkowo znajdziesz tu liczne place zabaw i smaczną gastronomię.
Jest pierwszym parkiem związanym z tematyką mórz i oceanów, oraz historią i kulturą Pomorza w Polsce. Położony jest na terenie gminy Wicko zaledwie 8 km od Łeby. To jedyny i największy tego typu park gdzie możemy zobaczyć pływające w basenach przedstawicielki gatunku foka szara i przedstawicieli uchatkowatych – kotiki południowoamerykańskie. Obiekt jest dobrze zlokalizowany. Sąsiedztwo unikatowych w skali świata „wydm ruchomych“ w Słowińskim Parku Narodowym oraz dobrze rozwinięta baza noclegowa w okolicy sprzyja organizacji wyjazdów 2-3 dniowych nad polskie morze.
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce i jednym z 2 parków nadmorskich (Woliński Park Narodowy). Został on utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów, i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. O randze i wartości przyrodniczej SPN świadczy fakt umieszczenia go w międzynarodowej sieci obszarów chronionych takich jak: HELCOMBSPA, Światowy Rezerwat Biosfery UNESCO czy obszar wodno-błotny Ramsar.
Swołowo - Kraina w Kratę
W XVIII i XIX wieku dominującym elementem krajobrazu wiejskiego na Pomorzu było budownictwo szkieletowe. W kwatery drewnianych konstrukcji budynków wstawiano dyle, które owijano powrósłami słomianymi i oblepiano gliną. Powierzchnię kwater bielono wapnem na biało, a belki drewniane zabezpieczano smołą. W ten sposób budowano chałupy mieszkalne, zabudowania gospodarcze, kuźnie, szkoły, kościoły i dwory, dużo z nich zachowało się do dnia dzisiejszego w wielu gminach nadmorskich (Darłowo, Sławno, Malechowo, Postomino, Ustka, Słupsk, Kobylnica, Smołdzino, Wicko). Tego typu konstrukcje były także widocznym elementem krajobrazu architektonicznego pomorskich miast i uzdrowisk (Słupsk, Sławno, Darłowo, Ustka, Jarosławiec). Cała Europa północna, zwłaszcza kraje basenu Morza Bałtyckiego, była w omawianym okresie podobna pod względem architektonicznym. Symetryczny układ konstrukcji szkieletowej oraz wypełnienia kwater bielone wapnem nadały budynkom efekt wizualny przypominający kratownicę, stąd też teren, na którym zachowały się duże skupiska tego typu budownictwa nazwano " Krainą w Kratę".
Aquapark Jarosławiec
Dwa baseny wielofunkcyjne zewnętrzne połączone zjeżdżalnią w centrum Aquaparku to wspaniała zabawa i relaks dla każdego, kto spędza wakacje w naszym Resorcie nad Bałtykiem. Baseny zawierają punkt wodnego masażu ściennego, masaże karku, gejzery powietrzne zapewniające efekt fali morskiej oraz hydromasaż, grzybek wodny, leżanki rurowe z masażem powietrznym oraz zjeżdżalnię łączącą niecki basenowe. Baseny mają głębokość od 1,20 do 1,35m, woda jest w nich podgrzewana od 29 maja do 16 września.
Basen zewnętrzny o powierzchni 770m² to atrakcja dla wszystkich miłośników morskich kąpieli. Łagodny spadek dna basenu (od 0 do 1,6m) przypomina zejście na plażę i umożliwia zabawę nawet z małymi dziećmi. Woda jest podgrzewana w okresie 16.06 - 9.09. Gejzery powietrzne sprawiają, że kąpiel przypomina tę wśród fal Morza Bałtyckiego i zapewniają doskonały hydromasaż denny. Zabawa w basenie z falą morską to wspaniała atrakcja dla dorosłych i dzieci spędzających wakacje nad Bałtykiem.
Specjalnie dla rodzin z małymi dziećmi Aquapark Panorama Morska przygotował kryty basen o głębokości 25cm, z dwoma zjeżdżalniami i wodą podgrzewaną przez cały rok. Korzystając z pomysłowych rozwiązań, specjalnie dla maluchów uruchomiono tutaj kolorowy świat bajek i fantazji. Zjeżdżalnie to wspaniałe atrakcje dla dzieci uwielbiających wodę. Wybierając wczasy w Panoramie Morskiej nad Bałtykiem, gwarantujesz swoim dzieciom super zabawę w wakacje!
Aquapark Redzikowo
Kompleks Park Wodny Redzikowo to obecnie największy obiekt sportowo – rekreacyjny w regionie. Tworzą go 3 strefy: baseny, odnowa i kręgielnia. Ponadto funkcjonuje tu Centrum Rehabilitacji, mini bar, sklep sportowy z akcesoriami do pływania. U nas skorzystasz z usług Poczty Polskiej czy kosmetyczki. Nawet jeżeli nie umiesz pływać, będziesz się świetnie bawić w strefie rekreacyjnej. Tutaj woda ma głębokość od 80 do 150 cm, skorzystasz z rwącej rzeki, jacuzzi, gejzerów, leżanek do masażu. Zachęcamy również do wzięcia lekcji pływania u naszych instruktorów.
Skansen Kluki
Idea utworzenia Zagrody Muzealnej w Klukach narodziła się w 1958 roku wśród muzealników i społeczników zaangażowanych w "sprawę Słowińców". Wymienić tu należy Marię Zaborowską - ówczesnego kierownika muzeum w Słupsku, Mariana Sikorę - muzealnika koszalińskiego, redaktorów Posmykiewicza i Piątkowskiego. Koncepcję naukową dla zagrody stworzył zespół etnografów: muzealników i naukowców z Torunia pod kierownictwem prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej. Od czerwca 1959 roku prowadzili oni badania terenowe, gromadzili eksponaty i pracowali nad scenariuszem przyszłej ekspozycji. Nieocenioną pomocą naukową dla tworzenia muzeum były także materiały z badań prowadzonych w latach 1949-1955 przez prof. Bożenę Stelmachowską. Inwestorem i koordynatorem prac był Feliks Ptaszyński, wówczas Wojewódzki Konserwator Zabytków w Koszalinie.